"Naš grad je naš dom"

Projekat “Naš grad je naš dom”- pilotiranje projekta socijalne inkluzije osoba sa smetnjama u razvoju da bi se stvorili bolji uslovi za sve građane kroz bolji, sistematičniji i organizovaniji pristup korišćenjem postojećih resursa u zajednici. Projekat finansira Delegacija Evropske unije u Srbiji, a realizuje hibaf International AB, uz podršku Ministarstva rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja i Ministarstva zdravlja Republike Srbije, u okviru Programa unapređenja položaja korisnika rezidencijalnih ustanova za osobe sa intelektualnim i mentalnim poteškoćama kroz stvaranje uslova za njihovo uključivanje u društvo i lokalnu zajednicu „Otvoreni zagrljaj“.

Projekat podrazumeva deinstitucionalizaciju osoba sa intelektualnim i mentalnim invaliditetom smeštenih u 9 institucija za trajni smeštaj širom Srbije, odnosno njihov povratak u zajednicu gde su rođeni. Projektne aktivnosti će se realizovati kroz podsticanje razvijanja vaninstitucionalnih oblika zaštite u opštini Aleksinac. Tokom projekta biće mapirano ukupno 87 odraslih osoba sa intelektualnim i mentalnim invaliditetom iz Aleksinca, a koje su smeštene u 9 institucija ustanova socijalne zaštite. Ove osobe će biti procenjene posebnim testovnim materijalom uz pomoć edukovanog osoblja iz rezidencijalnih institucija. Nakon mapiranja osobe sa intelektualnim i mentalnim invaliditetom koje tokom mapiranja pokažu potencijale, a kod kojih bi izlazak iz institucije bio stimulativan i doveo do progresije pripremaće se za izlazak iz institucije i vraćanje u lokalnu zajednicu. Kroz proces osamostaljivanja i prolazak kroz praktičnu obuku “Škola životnih veština” planira se da najmanje 15 osoba sa mentalnim i intelektualnim invaliditetom od 87 (koliko ih je smešteno u institucijama).
Projekat se realizuje u periodu od 12. juna 2014. do 11.juna 2015. godine.

Sponzori

Budimo u kontaktu

Možete da nas kontaktirate na jedan od sledećih načina:

Tel:(+381) 11 33 49 623
Fax:(+381) 11 33 49 623
E-pošta: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
WWW:www.decjesrce.rs